Co to jest auto detailing?

Co to jest auto detailing?

Wielu kierowców, którzy twierdzą, że dbają o swój samochód, poprzestają na korzystaniu z myjni. Czy taka pielęgnacja pojazdu jest wystarczająca, jeśli marzy się o pięknym wyglądzie auta, zachowującym estetykę przez wiele lat? Zdecydowanie nie. Dlatego warto dowiedzieć się, co to auto detailing i skorzystać z usług profesjonalistów.

Auto detailing – co warto zrobić w ramach usługi?

Najprościej rzecz ujmując auto detailing to kompleksowe dbanie o pojazd. Kluczowe jest tu słowo „kompleksowe”, bo określa szereg działań znacznie wykraczających poza (nawet regularne) korzystanie z myjni. Ideą jest zapewnienie autu pięknego wyglądu, podkreślenie jego motoryzacyjnego piękna, ale również zwiększenie jego żywotności. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednich środków i specjalistycznej wiedzy.

Zasadą auto detailingu jest pielęgnacja każdej strefy pojazdu. Zazwyczaj kierowcy skupiają się jedynie na tym, co jest zauważalne na pierwszy rzut oka – na karoserii. Jej czyszczenie jest oczywiście ważne, ale nie należy poprzestawać jedynie na tym działaniu. Auto detailing ma zapewnić atrakcyjną prezencję maszynie, ale także zabezpieczyć poszczególne jej elementy przed niszczeniem, co przełoży się na zwiększoną wytrzymałość, a tym samym możliwość wieloletniego zachowania swoich właściwości. Auto detailing – co warto zatem zrobić w ramach tej usługi?

Karoseria i szyby

Nadwozie i szyby uznaje się za najważniejsze elementy auta. To one w pierwszej kolejności rzucają się w oczy. Dlatego warto zacząć właśnie od dokładnego umycia pojazdu. Jednak nie chodzi tu o zwykłe, trwające dziesięć minut usunięcie zanieczyszczeń z karoserii na myjni bezdotykowej. Każdy, kto słyszał o tym, co to auto detailing, wie, że istotne jest wywabienie zabrudzeń z najgłębszych warstw lakieru. Żeby móc to osiągnąć, należy zastosować specjalnie przygotowane do tego celu preparaty, z których korzystają pracownicy profesjonalnych firmy oferujących tego typu usługi.

Po usunięciu kurzu, plam, drobnoustrojów itp. należy zabezpieczyć blachę. Dawniej stosowano różnego rodzaju woski. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie ceramicznej powłoki ochronnej. Jej zadaniem jest stworzenie bariery przeciwdziałającej szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych i ochrona lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi np. z uderzania o karoserię drobnych kamyczków w trakcie jazdy. Kiedy auto jest tak zabezpieczone, wystarczy je co jakiś czas umyć.

Szyby natomiast poddawane są dokładnemu myciu, a zastosowanie specjalnego preparatu spowalnia proces osiadania na nich kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo często tworzy się tzw. niewidzialną wycieraczkę, która dzięki swoim właściwościom hydrofobowym pozwala na szybsze pozbywanie się wody z szyb. Przy większych prędkościach i podczas deszczu, za sprawą niewidzialnej wycieraczki, krople spływają samoczynnie, co sprawia, że nie trzeba nawet używać wycieraczek.

Kabina

Wybierając usługę auto detailingu warto zrobić również porządek w środku samochodu. W tym celu specjaliści stosują preparaty przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni (odpowiedni płyn do plastiku, inny do tapicerki itd.). Wszystkie elementy, włącznie z tapicerką powinny najpierw zostać dokładnie umyte. Na koniec warto umieścić neutralizator zapachów, który jednocześnie zawiera wonne olejki odświeżające powietrze. Takie działania zapewnią przyjemne warunki we wnętrzu, a jazda stanie się przyjemniejsza.

Felgi i opony

Auto detailing przewiduje również dokładne wyczyszczenie felg oraz opon z użyciem właściwych preparatów. Szczególnie ważne są te drugie.  Należy je myć z zastosowaniem tzw. dressingu do opon. Są to środki, które nie tylko czyszczą gumę z brudu, ale tworzą również na niej powłokę hydrofobową, która zabezpiecza bieżnik przed szkodliwym działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Usunięcie brudu z bieżnika zwiększa przyczepność opony, dlatego auto detailing warto robić nie tylko ze względów estetycznych, ale również bezpieczeństwa. Dodatkowo opona stanie się mniej podatna na ścieranie, a zatem i trwalsza.

Ile kosztuje auto detailing?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, bo to, ile kosztuje auto detailing, stanowi złożoną kwestię. Jest ona zależna od wielu zmiennych. Koszty usługi naliczane są z uwzględnieniem m.in. stanu, w jakim znajduje się pojazd (w przypadku mniej zaniedbanych aut cena będzie niższa, a właściciele samochodów mocno zniszczonych i wymagających radykalnego odświeżenia zapłacą więcej), zakresu prac, jakie klient sobie zażyczył czy terminu, kiedy zlecenie powinno zostać skończone.

 

Autor: Karol
Data publikacji: 21 stycznia 2021