Jeśli interesowałeś się usługami auto detailingu, zapewne słyszałeś już o glinkowaniu, które może wydawać się dość tajemniczym pojęciem. Jednak w rzeczywistości służy ono do określania czynności dość prostej, choć jednocześnie bardzo istotnej. Wykonuje się ją w ostatnim etapie kompleksowego czyszczenia powłoki lakierniczej samochodu. Jej nazwa wynika z narzędzia, którego używa się do realizacji tego procesu – to tzw. glinka do lakieru. Jesteś ciekaw, czym jest, do czego dokładnie służy i jak prawidłowo ją stosować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!
Czym jest glinka do czyszczenia lakieru?
W pewnym sensie nazwa tego narzędzia może wprowadzać w błąd, gdyż nie ma ona nic wspólnego z gliną, czyli powszechnie występującą na naszej planecie skałą osadową. Glinka do czyszczenia lakieru jest bowiem mieszaniną różnych mas plastycznych. Dzięki temu cechuje się ona elastycznością i ma konsystencję podobną do plasteliny. Co bardzo istotne, w jej składzie znajdują się drobinki ścierne – dokładnie te same, które występują m.in. w pastach polerskich.
Czyszczenie glinką lakieru jest procesem bardzo skutecznym i jednocześnie stosunkowo bezpiecznym. Jednak aby ograniczyć ryzyko zarysowania powłoki lakierniczej, należy mieć odrobinę wprawy w jego używaniu. Z tego powodu przeprowadzenie glinkowania najlepiej zlecić specjalistom.
Dlaczego lakier czyści się glinką?
Nawet jeśli bardzo dokładnie umyjesz powłokę lakierniczą pojazdu i użyjesz do tego profesjonalnych środków, w mikroszczelinach dalej mogą zalegać zanieczyszczenia. Poczujesz je, przesuwając palcami po karoserii – struktura będzie lekko chropowata.
W porach lakieru pozostają najtrudniejsze do zmycia zabrudzenia, czyli m.in.:
resztki żywicy,
pył z klocków hamulcowych,
drobinki mas bitumicznych z dróg asfaltowych.
Glinka bardzo skutecznie je usuwa, dlatego używa się jej w ostatnim etapie czyszczenia samochodu. Dzięki elastyczności dociera w najdrobniejsze zagłębienia lakieru, a po jej użyciu powłoka jest idealnie gładka.
Czyszczenie lakieru glinką – jak zrobić to prawidłowo?
Na początek dokładnie umyj auto i wytrzyj je do sucha. Następnie przygotuj sobie glinkę do czyszczenia lakieru – jeśli kupiłeś ją w formie większej kostki, oderwij od niej niewielki kawałek (zazwyczaj wystarcza około 30 gramów). Z masą postępuj identycznie jak z plasteliną. Rozrób ją w dłoniach aż do uzyskania pożądanej plastyczności, a następnie uformuj z niej kulkę i zgnieć do postaci krążka.
Sam proces glinkowania, będący ostatnim etapem auto detailingu, obejmuje 3 podstawowe kroki.
Zwilż powierzchnię elementu przeznaczonego do czyszczenia – używaj wody z niewielkim dodatkiem detergentu (np. szamponu samochodowego).
Kilkukrotnie przeciągnij masę plastyczną po lakierze bez nadmiernego jej dociskania.
Skontroluj efekt swojej pracy – 3-4 ruchy posuwiste powinny wystarczyć, aby wyciągnąć zanieczyszczenia (jeśli powierzchnia wciąż jest chropowata, prawdopodobnie niepoprawnie wykonujesz proces glinkowania).
Pamiętaj, aby regularnie weryfikować ilość brudu odłożonego na glince. Gdy zbierze się go dużo, zagnieć go do środka, a następnie ponownie uformuj z masy krążek i pracuj jej „świeżą” powierzchnią.
Zleć profesjonalistom czyszczenie lakieru glinką – skorzystaj z usług ARTGRAFCARS
Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o piękny wygląd powłoki lakierniczej swojego samochodu, zgłoś się do naszej firmy. W ARTGRAFCARS świadczymy profesjonalne usługi auto detailingu. Myjemy pojazdy specjalistycznymi środkami, zajmujemy się czyszczeniem lakieru glinką, a następnie polerujemy i nakładamy wysokiej jakości ochronne powłoki ceramiczne. Zadbamy o każdy detal Twojego auta i sprawimy, że będzie błyszczeć jak nowe – zapraszamy do kontaktu!