Grafika na pociągu z okazji 100-lecia Powstań Śląskich – Wrapping na dużą skalę

Grafika na pociągu z okazji 100-lecia Powstań Śląskich – Wrapping na dużą skalę
Car wrapping, czyli oklejenie karoserii samochodu za pomocą specjalnej folii, ma wiele zastosowań. Folie samochodowe pozwalają nie tylko na zmianę koloru pojazdu, ale także na umieszczenie na nim dowolnego wzoru czy reklamy. Wrapping może objąć pojedyncze elementy lub całą powierzchnię. Wygląda to bardzo estetycznie, a ponadto taka powłoka to doskonała ochrona lakieru. Wbrew swojej nazwie, takie rozwiązanie nie jest dedykowane wyłącznie samochodom osobowym czy dostawczym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je na większą skalę, do oklejenia jachtów, autobusów, tramwajów, a nawet pociągów.

Grafika na pociągu „Korfanty” z okazji 100-lecia Powstań Śląskich

Jedną z naszych najbardziej efektownych realizacji było oklejenie pociągu „Korfanty” . Wchodzący w skład floty Kolei Śląskich pojazd – czteroczłonowy Elf wyprodukowany przez bydgoskie zakłady Pesa, który został ozdobiony grafiką upamiętniającą 100-lecie Powstań Śląskich. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a identyfikację wizualną opracowała Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z Martą Gawin.

Prace rozpoczęły się od oklejenia całego pociągu złotą folią polietylenową. Następnie dodane zostały okazjonalne napisy, symbole i grafiki, a także wizerunki . a identyfikację wizualną opracowała Instytucja Kultury Ars Cameralis wraz z Martą Gawin. Do ich przygotowania wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, a także zasobów Narodowego Archiwum Cyfryzacji. Wszystkie sylwetki przedstawiono w nadnaturalnej wielkości.

Zastosowana kolorystyka nie jest przypadkowa. Czerwień to jedna z naszych narodowych barw. Symbolizuje także przelaną przez powstańców krew. Złote tło podkreśla natomiast doniosłość tamtych wydarzeń oraz ich znaczenie dla historii regionu i całej Polski. Obchody związane z jubileuszem setnej rocznicy Powstań Śląskich przypadają na lata 2019-2020. W tym okresie pociąg będzie funkcjonował na różnych trasach, żeby mogli go zobaczyć mieszkańcy okolicznych miast.

W jakim celu oklejać pociąg?

Złoty pociąg Kolei Śląskich to przykład okolicznościowej realizacji, upamiętniającej ważne wydarzenia. Oklejenie tak dużego środka transportu przy użyciu folii samochodowej może mieć także inny cel. Oczywiście, w pierwszej chwili na myśl przychodzi reklama. Skuteczność promocji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinna zwracać uwagę i być w stanie dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Pociąg jako nośnik sprawdza się doskonale. W ciągu jednego dnia zatrzymuje się na wielu zatłoczonych stacjach. Ponadto, tego typu reklama nie jest jeszcze codziennym widokiem, jak np. billboardy, do których tak przywykliśmy, że praktycznie nie zwracamy już na nie uwagi.

Reklama na pociągu czy autobusie charakteryzuje się także ogromną powierzchnią, dzięki czemu dobrze ją widać oraz przyciąga uwagę nawet z dużej odległości. Folia polietylenowa to również idealny sposób na odświeżenie lub unowocześnienie wagonów, czy lokomotyw po dłuższej eksploatacji. Taka alternatywa dla tradycyjnego odmalowania i lakierowania posiada nad tamtymi metodami istotną przewagę. Folia jest znacznie odporniejsza na zarysowania oraz inne uszkodzenia. Siła uderzenia rozchodzi się po całej jej powierzchni. Co więcej, łatwiej zmyć z niej różne zabrudzenia, a nawet graffiti, które coraz częściej pojawiają się na pociągach. Projektując nadruk na folię, trzeba pamiętać, że od kilku lat obowiązują przepisy zabraniające zasłaniania okien i drzwi. Odsłonięte muszą być także światła. Wszystkie pozostałe elementy karoserii pociągu mogą zostać pokryte folią, co zostawia grafikowi sporo miejsca do popisu.

 

Autor: Karol
Data publikacji: 31 sierpnia 2020