Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe przed zimą?

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe przed zimą?

Okres zimowy przynosi wiele wyzwań dla podzespołów samochodu, narażając je na pojawienie się ognisk korozji, zarysowania, czy pękanie uszczelek. Jednym z aspektów, który najczęściej pomijają kierowcy, jest właściwe zabezpieczenie felg. Tymczasem żrąca sól drogowa szybko zbiera swoje żniwo na nieprzygotowanych felgach, stając się przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń. W dzisiejszym artykule postaramy się nakłonić do lepszego zadbania o felgi aluminiowe. Od ich nienagannej kondycji zależy nie tylko estetyka pojazdu, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze.

Na czym polega konserwacja i zabezpieczenie felg aluminiowych w okresie zimowym?

Aluminium ma powszechną opinię materiału niepodatnego na występowanie korozji. Chociaż wyższość aluminium nad stalą nie podlega zaprzeczeniu w tej kwestii, nie należy traktować aluminium jako materiału, na którym rdza nie ma prawa się pojawić. Felgi aluminiowe na zimę należy odpowiednio zabezpieczyć, wykorzystując do tego sprawdzone sposoby. Można przy tym zadać pytanie, dlaczego fabryczne zabezpieczenie felg aluminiowych często okazuje się niewystarczające? W sezonie zimowym na drodze zalegają zwały wilgotnego śniegu, który uległ roztopieniu dzięki grudkom soli wysypanym na nawierzchnię. Sól drogowa ma niezwykle negatywny wpływ na elementy konstrukcyjne pojazdów. Niestety, jak na razie nie wymyślono niczego lepszego. Sól zapewnia bezpieczeństwo, zachowując zarazem korzystną relację ceny do jakości. Dlatego alufelgi zimą będą na nią narażone jeszcze przez wiele lat. Pomimo zabezpieczeń w postaci grubej warstwy lakieru i preparatów antykorozyjnych, felgi aluminiowe zimą wcześniej czy później poddają się działaniu soli i kamieni uderzających w koła samochodu. Pierwszym, najprostszym sposobem ochrony drogiej felgi jest jej regularne mycie. Alufelgi na zimę należy zawsze dokładnie oczyścić z błota pośniegowego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że kierowcy zostawiający samochody pod chmurką mają z tym ogromny problem. Umycie samochodu przy minusowych temperaturach może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Dlatego o myciu felg warto pomyśleć jeszcze przed nadejściem zimy. Późniejsze zabezpieczenie aluminium przed korozją będzie znacznie skuteczniejsze, jeśli preparat antykorozyjny zostanie nałożony na czystą powierzchnię.

Felgi aluminiowe zimązabezpieczenie aluminium przed korozją

Profesjonalne zabezpieczenie felg aluminiowych na zimę warto powierzyć specjalistom. Samodzielne nakładanie preparatów dostępnych w Internecie pomoże nam poczuć się lepiej, jednak nie zagwarantuje skuteczności na długie miesiące zimowe. Alufelgi zimą nie mają łatwego życia. Koszt ich zakupu jest na tyle wysoki, że zdecydowanie warto rozważyć wszelkie dostępne metody ochrony felg przed uszkodzeniami. Jedną z nich stanowi wykorzystanie anodowych inhibitorów korozji, które w miejscu aplikacji tworzą tzw. otoczkę pasywacyjną. Warstwa tlenków na aluminium skutecznie powstrzymuje korozję. Inhibitory pasywacyjne należy wesprzeć odpowiednią powłoką ochronną. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne farby lub lakiery. Ostatnim etapem gwarantującym efektywne zabezpieczenie aluminium przed korozją pozostaje woskowanie. Wosk w formie stałej nakładany ręcznie lub wosk płynny aplikowany techniką natryskową, chroni przed wnikaniem wilgoci do struktury felgi. Tak zabezpieczone alufelgi na zimę mają duże szanse wyjść bez szwanku z każdej sytuacji na drodze. Sama wiedza teoretyczna, jak zabezpieczyć felgi aluminiowe na zimę, wymaga jeszcze uzupełnienia o dobranie sprawdzonych substancji i wosków. Nie każdy produkt nadaje się do użytku. Kierowcy użytkujący felgi aluminiowe zimą nie zawsze zdają sobie sprawę z jakości wosku i chemii antykorozyjnej. To kolejny powód, dla którego zabezpieczenie felg aluminiowych na zimę lepiej zlecić fachowcom. Zalecamy przy tym powtarzanie zabiegów w cyklach miesięcznych. Realizacja całego procesu zabezpieczenia felgi aluminiowej nie trwa długo, a efekty w pełni uzasadniają podjęty wysiłek.

 

Autor: Karol
Data publikacji: 8 grudnia 2022