Współczesne środki i metody potrafią tchnąć nowe życie nawet w najbardziej zmęczony lakier. Ceramika wytrzymuje na lakierze nawet 5 lat. Chroni go przed osadzaniem brudu, wody i pyłu. W tym krótkim tekście powiemy, czym jest powłoka ceramiczna i dlaczego niekiedy warto rozważyć jej zastosowanie.
Co daje powłoka ceramiczna?
Proces regeneracji lakieru za każdym razem zaczyna się od dokładnego umycia całego nadwozia. Na początku w ruch idzie aktywna piana o neutralnym pH. To ważne z tego względu, że nigdy nie mamy pewności, jak stary lakier zareaguje na dzisiejsze środki chemiczne. Następnie samochód jest myty ręcznie i to kilka razy. Wszystko po to, by usunąć wszelkie osady jak np. rdzę lotną, która bez przerwy unosi się przy drodze (choćby wskutek ścierania się okładzin hamulcowych). Jeśli właściciel pojazdu zdecyduje się na powłokę ceramiczną, ma pewność, że lakier jego auta będzie chroniony na kilka sposobów. Po pierwsze, powłoka ceramiczna Fusion ma właściwości hydrofobowe. W praktyce znaczy to tyle, że woda nie osiada na karoserii, lecz spływa z niej. To dobrze, gdyż widoczne na karoserii ślady po kroplach to nic innego jak osad z kamienia. Hydrofobowość sprawia, że do karoserii nie przywierają na dobre żadne zanieczyszczenia. Na myjnię jeździmy rzadziej, gdyż brud schodzi łatwo. Co więcej, lakier staje się odporny na ptasie odchody i na działanie środków chemicznych. Zimą wszędobylska sól nie zaszkodzi nadwoziu przesadnie. No i efekt wizualny! Powłoka ceramiczna sprawia, że kolor auta staje się żywszy i błyszczący.
Jak dbać o powłokę ceramiczną na samochodzie?
Na początku powiedzmy jasno: powłoka ceramiczna wzmacnia nasz lakier, ale nie uchroni go przed szkodami parkingowymi, obcierkami, skutkami gradu itp. Niemniej jednak, warto o nią dbać, gdyż jej działanie będzie miało bardzo wymierny efekt. Wspomnieliśmy, że dzięki ceramice, do naszego lakieru brud nie będzie przywierał tak łatwo. To prawda, ale by wspomóc właściwości powłoki, dobrze jest czasem spłukać wóz samą wodą. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy oblejemy karoserię np. raz na 10 dni. Odradzamy wizyty w myjniach automatycznych. Nie zalecane jest również woskowanie nadwozia pokrytego powłoką ceramiczną. Wosk może pogorszyć działanie ochronne naszej powłoki.
Rodzaje powłok ceramicznych
Powłoki ceramiczne różnią się między sobą jakością. Ale nie tylko – różne mogą być także ich cechy i zastosowanie. Może się okazać, że wybrany przez nas produkt ma bardzo dobre właściwości hydrofobowe, lecz nieco gorsze parametry dotyczące głębi koloru. Na ogół panuje w tej kwestii następująca zasada: im lepsza jakość naszej powłoki, tym różnice między skutecznością a efektownością będą mniejsze. Powłoki ceramiczne do lakieru to jedno. Na rynku dostępne są także środki służące do zabezpieczania szyb i elementów z tworzyw sztucznych. Preparaty ceramiczne dobrze sprawdzają się w przypadku położenia na felgi czy zaciski hamulcowe. Po co powlekać zaciski? W celu łatwego pozbycia się osadu z klocków hamulcowych!