Pranie tapicerki samochodowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Pranie tapicerki samochodowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Tysiące kilometrów, wsiadanie, wysiadanie, przewożenie pasażerów i bagaży – wszystko to i wiele więcej to tylko wycinek „życia” każdego samochodu. Nie można oczekiwać, by po latach użytkowania tapicerka pojazdu wyglądała jak nowa. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z przywracaniem tapicerce odpowiedniego stanu.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki samochodowej to operacja, którą możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Nie potrzebujemy do tego żadnych profesjonalnych narzędzi. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie, podpowiadamy, że zacząć powinieneś od odkurzenia najlepiej całego wnętrza. Odkurzamy nie tylko miejsca, w których na co dzień trzymamy nogi, ale także fotele, przestrzeń pomiędzy nimi oraz wszelkie zakamarki. Jeśli odkurzacz wykonał już swoje zadanie, w ruch powinien pójść środek do czyszczenia powierzchni pokrytych skórą itp. Spryskujemy nim podłokietnik, deskę rozdzielczą, a na koniec wszystko przecieramy szczotką z miękkim włosiem i ścierką z mikrofibry.

Jaki środek wybrać do prania tapicerki?

Zanim zdecydujemy się na użycie jakiegokolwiek preparatu, na próbę przetestujmy go na bardzo małej powierzchni. Pozwoli to ocenić nam, czy nie kupiliśmy produktu, który źle zareaguje w zetknięciu z tapicerką zastosowaną w naszym samochodzie. Jaki środek wybrać do prania tapicerki? Nie chcemy faworyzować żadnego z nich. W sprzedaży jest ich naprawdę wiele i zdecydowana większość dobrze wywiąże się ze swojego zadania. Wskazówka: postawmy na środki w sprayu. Docierają one nawet w trudno dostępne miejsca i skutecznie rozmiękczają brud. Pamiętajmy, by rozpylony preparat wytrzeć sprawnie i szybko. Zapobiegnie to jego wsiąkaniu w gąbkę. Niezależnie od tego, jaki środek wybierzemy do prania tapicerki, nie zapominajmy o użyciu gumowych rękawic. Wszystkie środki dostępne w sprzedaży mają wymagane certyfikaty, ale jak by nie patrzeć, jest to chemia. Aplikacja niektórych wyrobów wymaga użycia odpowiedniej maseczki. Informacja na ten temat z całą pewnością znajdzie się na opakowaniu.

Jak długo schnie auto po praniu tapicerki?

Niektóre środki nie wymagają wypłukiwania. Zostawiamy je do całkowitego wyschnięcia. Pozostałości krystalizują się, co wymaga od nas jedynie ponownego użycia odkurzacza. W innych przypadkach będziemy potrzebowali przynajmniej godziny, by móc znów zacząć używać samochodu. Znaczna część preparatów nie tylko czyści, ale i zabezpiecza tapicerkę przed wnikaniem w nią kurzu, brudu oraz płynów. Oznacza to, że nawet rozlanie na siedzenie napoju, nie spowoduje wielkiego spustoszenia. Jeżeli zdecydujemy się na pranie przy użyciu wody, zróbmy to w ładny słoneczny dzień. Aby wysychanie przebiegło jak najszybciej, wyprowadźmy auto z garażu, otwórzmy wszystkie okna, bagażnik oraz drzwi. Suszenie na wolnym powietrzu zapobiegnie rozwojowi pleśni. Niestety pranie wodą, nawet w warunkach sprzyjających schnięciu potrwa 3-4 godziny. Z tego powodu bardziej praktyczne okazują się wspomniane środki chemiczne.

Autor: Karol
Data publikacji: 25 stycznia 2023