Style tuningu – najpopularniejsze rodzaje tuningu

rat style
Style tuningu – najpopularniejsze rodzaje tuningu

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym modyfikowanie i customizowanie samochodów oraz motocykli stało się dużo łatwiejsze i zarazem bardziej powszechne. Popularność tego rodzaju zabiegów w skali globalnej potwierdzić może dodatkowo renoma firm takich jak Abarth, AMG, Brabus, Hennessey czy Lexus. Jakie rodzaje tuningu można wyróżnić? Czym charakteryzują się najpopularniejsze style tuningu? Czy modyfikowanie pojazdów jest bezpieczne oraz legalne? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jakie rodzaje tuningu warto znać?

Tuning samochodów i motocykli to bez wątpienia świetny sposób na podniesienie wartości pojazdów, poprawienie osiągów i podkreślenie unikatowego wyglądu. W zależności od charakteru implementowanych modyfikacji tuning podzielić można na:

Tuning optyczny – modyfikacje mające na celu przede wszystkim poprawę estetyki (np. carwrapping, lakierowanie, chromowanie, dechroming, oklejanie samochodu reklamami lub naklejkami, przyciemnianie szyb itp.). Większość zmian tego typu nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale w niektórych przypadkach przepisy jasno precyzują, co dokładnie jest dozwolone i gdzie. Najważniejsze jest to, aby tuning optyczny nie zaburzał w żaden sposób widoczności kierowcy (np. dopuszczalna przepuszczalność światła przy przyciemnianiu folią dla okien bocznych na wysokości kierowcy wynosi 70% oraz 75% dla szyby czołowej).

Tuning mechaniczny – modyfikacje tej kategorii ukierunkowane są na poprawienie osiągów pojazdu oraz dostosowanie go do warunków drogowych. Doskonałym przykładem tego rodzaju działań może być choćby wymiana poszczególnych podzespołów na bardziej wydajne i wytrzymałe elementy (np. sportowy filtr powietrza, większa chłodnica, turbosprężarka, specjalistyczne zawieszenie, dopasowane ogumienie albo lepsze hamulce). Tuning mechaniczny, ze względu na konieczność integrowania w działanie pojazdu, wymaga wsparcia ze strony profesjonalistów. Samodzielne przeprowadzenie tego rodzaju modyfikacji  nie jest bezpieczne ani w pełni legalne.

Tuning elektroniczny – modyfikacje tego rodzaju spotkać można przede wszystkim w nowszych samochodach, które wyposażone są w szereg elektronicznych systemów wspomagania jazdy oraz nowoczesne komputery pokładowe. Tuning elektroniczny w postaci modyfikacji ECU (np. chiptuning) pozwala przykładowo poprawić przyśpieszenie, zwiększyć maksymalną prędkość lub zoptymalizować proces spalania paliwa. Do tej kategorii zmian zaliczyć można również działania takie jak montaż immobilizerów, strojenie mocy silnika, kalibrowanie aktywnych tempomatów czy wzbogacanie wyposażenia (np. systemy audio, elektronika użytkowa, oświetlenie itp.).

 

Jakie style tuningu można wyróżnić?

Ze względu na ogromne zróżnicowanie w zakresie zaimplementowanych modyfikacji samochodów, bardzo ciężko określić jest jaki styl cieszy się największą popularnością. Podobnie jak w przypadku innych branży trendy zmieniają się tu dosyć dynamicznie, w związku z czym każdy tuningowany samochód powinien być rozpatrywany z perspektywy indywidualnego projektu. Przykładowo: zardzewiały od góry do dołu Volkswagen świadczyć może o inspiracji właściciela tzw. Rat style. Doskonałym przykładem niekrzykliwej stylizacji klasycznych samochodów jest z kolei Cult tuning, który w połączeniu z odpowiednimi modyfikacjami mechanicznymi może zasłużyć także na miano Sleeper car. Jeżeli chodzi o najbardziej kontrowersyjne style tuningu, zaliczyć można do nich z pewnością amerykańskie Lowridery oraz japońskie Bosozoku.

Autor: Karol
Data publikacji: 25 lipca 2022