Tuning optyczny – na czym polega?

zmiana koloru samochodu BMW
Tuning optyczny – na czym polega?

Optyczny tuning samochodu to termin wykorzystywany przede wszystkim w kontekście wizualnych modyfikacji nadwozia pojazdu. W praktyce odnosić się on może także do zmian, które wprowadzone zostały w kabinie, pod maską, w bagażniku albo podwoziu. Tuningowanie optyczne samochodów to świetny sposób nie tylko na podkreślenie unikatowego wyglądu perełek motoryzacyjnych, ale także i przyciągniecie uwagi potencjalnych klientów przy pomocy przemyślanej reklamy. Co to jest tuning? Czy tuning wizualny samochodu podnosi wartość auta? Jakie rodzaje usługi realizowane są najczęściej w ramach optycznego tuningu pojazdów? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest tuning?

Sam w sobie tuning to termin o znacznie szerszym znaczeniu, które w kontekście pojazdów odnosić może się także do elektronicznych lub mechanicznych modyfikacji wyposażenia. Pomimo tego, iż tuning optyczny auta dotyczy zasadniczo wizualnych modyfikacji, warto tu wziąć pod uwagę czy nie są one bezpośrednio związane działaniami, które mają na celu podniesienie wydajności auta w danych warunkach (ang. performance tuning). Profesjonalny tuning optyczny potrafi w niektórych przypadkach poprawiać osiągi auta, ale czasami ma on także negatywny wpływ na osiągi pojazdu. Przykładem może być tu choćby sytuacja, w której duża liczba nieprzemyślanych modyfikacji podnosi wagę pojazdu lub pogarsza jego właściwości aerodynamiczne.

 

Jak profesjonalny tuning optyczny wpływa na wartość pojazdu?

Wbrew pozorom profesjonalny tuning optyczny jest w stanie podnieść wartość zarówno starszych klasyków, jak i też współcześnie produkowanych modeli samochodów oraz motocykli. Zdecydowana większość działań podejmowanych w ramach poprawy odczuć estetycznych musi posiadać solidne podstawy. W praktyce oznacza to przykładowo, że przed lakierowaniem lub oklejaniem auta folią, jego karoseria musi zostać doprowadzona do dobrego stanu technicznego (tzn. brak zniekształceń, ognisk korozji i jakichkolwiek zanieczyszczeń). Jedyny scenariusz, w którym tuning optyczny może obniżać wartość auta, dotyczy rzadko spotykanych aut kolekcjonerskich, ale w rzeczywistości zależy to przede wszystkim od charakteru zmian. Z perspektywy kolekcjonerów nawet coś tak trywialnego, jak zachowanie oryginalnej palety barw, może przełożyć się na odczuwalnie wyższą wartość pojazdu.

Tuning optyczny – jakie działania i modyfikacje można wyróżnić?

W kwestii takiej, jak tuning wizualny samochodu, zdecydowanie opłaca się zainwestować we wsparcie profesjonalistów, ponieważ samodzielnie implementowane modyfikacje często pozostawiają wiele do życzenia. Do najpopularniejszych zabiegów z kategorii profesjonalnego tuningu optycznego zaliczyć można usługi takie jak carwrapping, przyciemnianie szyb, dechroming oraz lakierowanie czy chromowanie felg. Do bardziej skomplikowanych modyfikacji wizualnych zaliczyć można też podnoszenie i opuszczanie zawieszenia wraz z poszerzaniem lub pochylaniem kół za pomocą specjalistycznych dystansów. Wiele osób decyduje się także na wymianę elementów układu wydechowego, ponieważ pozwala to na podkreślenie sportowego charakteru auta.

 

Autor: Karol
Data publikacji: 25 lipca 2022