Zmiana koloru nadwozia, a polskie przepisy

Zmiana koloru nadwozia, a polskie przepisy

Wygląd samochodu jest bardzo ważny dla wielu kierowców, a zwłaszcza dla prawdziwych wielbicieli aut, którzy przykładają szczególną wagę do prezencji swojego pojazdu. Niekiedy, by urozmaicić wygląd samochodu, myśli się o zmianie barwy swojej karoserii. Czy przemalowanie auta jest możliwe w każdej chwili? Czy dane dotyczącego jego wyglądu wskazane przy wyrabianiu dowodu rejestracyjnego nie stanowią przeszkody? Sprawdzamy, jak wygląda zmiana koloru nadwozia w praktyce.

Zmiana koloru auta przepisy

Każdy samochód przed dopuszczeniem go do ruchu musi zostać zarejestrowany. W trakcie dokonywania tego procesu należy przekazać informację dotyczącą barwy karoserii, po czym zostaje ona odnotowana w systemie.

Z tego powodu przepisy dotyczące zmiany koloru auta wymagają zgłoszenia tego faktu w wydziale komunikacji, choć są też specjaliści twierdzący, że takiego obowiązku nie ma. Zdecydowanie warto jednak to uczynić, by uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Barwa samochodu jest też zapisana w umowie ubezpieczeniowej autocasco, nie ma zatem sensu ryzykować kłopotów w przypadku np. wypadku.

Na szczęście samo zgłoszenie wystarcza. Prawo dopuszcza przemalowanie nadwozia w dowolnym momencie, bez uzyskiwania zgody. Nie powinno się jedynie pozostawić tej czynności bez poinformowania właściwego organu. Co więcej, kolor pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, który został wydany po roku 1999, nie jest wskazany. Nie zachodzi zatem konieczność wyrabiania nowych dokumentów. Formalności załatwia się szybko i bezproblemowo.

Zmiana koloru nadwozia – swoboda wyboru kierowcy

Każdy kierowca otrzymuje pełną dowolność w zakresie przemalowania auta. Nie ma żadnych ograniczeń, które zakazywałyby używania pewnych barw. Możliwe jest nawet wykonanie rozmaitych wzorów dekoracyjnych. Dopuszczona jest dowolna zmiana koloru nadwozia, o której decyduje jedynie fantazja czy kreatywność właściciela pojazdu.

Tradycyjne lakiery – czy warto je jeszcze stosować?

Zanim zapadnie decyzja o odnowieniu karoserii swojego samochodu, warto dobrze przemyśleć wybór techniki, jaką się tego dokona. Dawniej w grę wchodziło jedynie tradycyjne malowanie z zastosowaniem specjalnych lakierów. Obecnie dostępne są dużo szybsze metody.

Oczywiście wybór jest kwestią indywidualną i pewnie ilu kierowców, tyle zdań. Nie ulega jednak wątpliwości, że standardowe nakładanie lakieru jest procesem, który wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a do tego jest to kosztowne przedsięwzięcie. Warto zatem zastanowić się, czy zamiast stawiać na tradycyjne przemalowanie auta, nie lepsza okaże się nowoczesna zmiana koloru auta folią.

 

 

Korzyści wynikające ze zmiany koloru karoserii folią

Przede wszystkim zmiana koloru pojazdu folią to niezwykle szybkie działanie, proste oraz dużo tańsze od malowania karoserii. Atutem jest też fakt, że efekt jest estetyczniejszy. Proces ten pozwala na uzyskanie pięknego połysku, którego nie zapewni nawet najmocniej metaliczny lakier. Kierowcy, którzy lubią eleganckie i błyszczące samochody, z pewnością będą zadowoleni widząc efekt.

Na tym nie kończą się plusy oklejania karoserii. Zmiana koloru auta folią to nie tylko uzyskanie nowej barwy, ale także działanie zabezpieczające blachę. Powłoka taka działa ochronnie i blokuje dopływ promieniowania UV oraz wilgoci. Dzięki temu znacznie ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia procesów korozyjnych. Pojazd na długo zachowa ładny wygląd i nie będzie pokrywał się rdzą.

Folia chroni też przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, które pojawiają się w trakcie normalnego użytkowania maszyny. Podczas jazdy o blachę uderzają drobne kamyczki, które niszczą lakier. Zmiana koloru nadwozia przez jego oklejenie eliminuje ten problem i blacha jest chroniona przed tego typu uszkodzeniami.

Kolejną korzyścią jest możliwość dłuższego utrzymania samochodu w czystości. Ochronna powłoka nie przyciąga brudu i kurzu, dlatego decydując się na odnowę designu folią, będzie można ograniczyć wizyty na myjni.

Autor: Karol
Data publikacji: 18 grudnia 2020