Na czym polega dokładnie proces dekontaminacji? Jakie rodzaje osadów i zanieczyszczeń da się usunąć w ten sposób? Czym usunąć żywicę z auta? Dlaczego dekontaminację lakieru opłaca się zlecić doświadczonym profesjonalistom? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.
Dekontaminacja – co to znaczy?
Zgodnie ze słownikową definicją dekontaminacja to proces usuwania i dezaktywowania szkodliwych substancji ze środowiska nieożywionego (np. ubrań, karoserii, pomieszczeń) lub żywych organizmów. W przypadku ludzi i zwierząt za przykład posłużyć mogą nam tu doskonale czynności takie jak najzwyklejsza kąpiel albo dezynfekcja rąk. W poniższym artykule skupimy się jednak głównie na dekontaminacji materii nieożywionej w postaci pokrytej lakierem karoserii samochodowej.
Dekontaminacja lakieru co to jest?
Profesjonalna dekontaminacja lakieru to potencjalnie czasochłonny i wymagający odpowiedniego przygotowania proces oczyszczania wszystkich szkodliwych substancji, które zebrały się w na karoserii auta w trakcie naturalnej eksploatacji pojazdu. Do najbardziej szkodliwych i uciążliwych do usunięcia zabrudzeń zaliczyć tu trzeba przede wszystkim osady:
-metaliczne (np. opiłki żelaza, które odrywają się od tarcz hamulcowych, gdy zaciskają się klocki),
-organiczne (np. żywica, sok drzew, insekty itp.),
-drogowe (np. wykorzystywana w sezonie zimowym sól, preparaty chemiczne, kwaśne deszcze itd.),
-przemysłowe (np. smoła, asfalt, klej itp.)
Większość ze wspomnianych wyżej substancji usunąć można jedynie w trakcie profesjonalnie przeprowadzonej dekontaminacji lakieru. Bez odpowiednich preparatów chemicznych, narzędzi, umiejętności oraz potencjalnie przynajmniej kilku godzin wolnego czasu ciężko jest podejść do tematu takiego jak samodzielna dekontaminacja lakieru. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań trzeba je wpierw rozplanować, ponieważ znacznie zwiększy to efektywność nawet najskromniejszych starań. Niezwykle istotne jest to, aby zidentyfikować prawidłowo rodzaj zabrudzeń, które zebrały się na lakierze nowego lub starego auta.
Ile kosztuje profesjonalna dekontaminacja lakieru?
Zlecając profesjonalistom dekontaminację lakieru, łatwo oszczędzić można zarówno własny czas, jak i też pieniądze. Usługi tego typu są z reguły wyceniane indywidualnie w zależności od stopnia trudności i liczby zabrudzeń. Warto tu jednak zwrócić tu uwagę, iż koszty samodzielnej dekontaminacji mogą być wręcz astronomiczne. W najmniej wymagających i skomplikowanych wariantach zainwestować trzeba przynajmniej kilkaset złotych w profesjonalne preparaty chemiczne oraz jednorazowe ściereczki z mikrofibry. Niemalże drugie tyle dopłacić trzeba za elementarne elektronarzędzia (np. myjka ciśnieniowa i oscylacyjna maszyna polerska). Z tego też powodu, zamiast zastanawiać się czym usunąć żywicę z auta samemu, zdecydowanie bardziej opłaca się oddać pojazd w ręce profesjonalistów z branży autodetailingowej. Warto wykorzystać też to, iż dekontaminacja lakieru to proces, którym powinno się poprzedzić działania takie jak prace lakiernicze, oklejanie folią, nakładanie powłok ochronnych czy nawet woskowanie.
Jak usunąć żywicę z auta przy pomocy glinki do lakieru?
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak usunąć żywicę z samochodu wielu fachowców zaleca stosowanie tzw. glinek polerskich. Materiał ten przypomina strukturą nieco twardszą plastelinę, która dodatkowo posiada właściwości charakterystyczne dla past polerskich o różnej gradacji. Przy jego pomocy da się z reguły usunąć najcięższe zabrudzenia przemysłowe (np. smoła) i organiczne (np. chitynowe pancerze większych owadów).
Jak usunąć żywicę z samochodu bez glinkowania?
Do usunięcia żywicy z lakieru najlepiej jest wykorzystać dedykowany temu rodzajowi zabrudzeń preparat chemiczny. Smołę podobnie jak żywicę należy wpierw rozmiękczyć środkiem, a następnie delikatnie usunąć przy pomocy mikrofibry. Doświadczeni fachowcy wiedzą, jak usunąć żywicę z auta bezpiecznie, ale dla mniej wprawionych amatorów może być to nie lada wyzwanie. Zainteresowanym podpowiadamy, że niezwykle istotne w tym procesie jest to, aby nie dociskać zbyt mocno ściereczki, ponieważ w ten właśnie sposób da się łatwo zarysować lakier.