Jednym z najczęstszych czynników, mających wpływ na estetykę samochodu, są odpryski i zarysowania maski spowodowane np. uderzeniami drobnych kamieni. Każdy właściciel auta boryka się z problemem właściwego zabezpieczenia lakieru w tym wrażliwym na uszkodzenia miejscu. Istnieje kilka skutecznych sposobów ochrony – to m.in.: wosk, ceramiczna powłoka czy folia. Na który się zdecydować? Wybieramy najefektywniejsze zabezpieczenie maski samochodu i prezentujemy wszystkie jego zalety.
Wosk a chronienie maski przed kamieniami
Jednym z pierwszych produktów do ochrony lakieru auta był wosk, który dziś ciągle jest powszechnie wykorzystywany w motoryzacji. Może być on naturalny lub syntetyczny. Jego zadanie to zabezpieczenie karoserii przed promieniami UV, zanieczyszczeniami i zarysowaniami. Na trwałość powłoki z wosku ma wpływ przede wszystkim jakość produktu. Czas ochrony w przypadku tańszych preparatów wynosi zaledwie parę tygodni. Wysokiej klasy woski zapewniają zabezpieczenie maski przed zarysowaniem nawet na kilka lat, ale tym samym sporo kosztują.
Powłoka ceramiczna jako zabezpieczenie przed zarysowaniem maski
Innym popularnym rozwiązaniem, stosowanym jako ochrona maski samochodu, jest powłoka ceramiczna. To profesjonalny preparat, który zastyga po nałożeniu na lakier, tworząc twardą powierzchnię. Utrzymuje się zazwyczaj nieco dłużej niż gorszej jakości woski – zapewnia ochronę na ok. 6 miesięcy. Jest bardzo skuteczny w przypadku zabezpieczania maski samochodu przed promieniowaniem UV oraz środkami chemicznymi, ale nie zawsze zagwarantuje odpowiedni poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. strzelającymi spod kół kamieniami lub spadającymi z wysokości twardymi elementami. Na plus jednak należy zaliczyć zdolność do samoregeneracji powłoki ceramicznej pod wpływem wysokiej temperatury.
Wykorzystanie folii ochronnej na maskę samochodu i inne elementy karoserii
Folia do ochrony lakieru jest jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń. To cienki, winylowy, umieszczany na powierzchni pojazdu materiał, który charakteryzuje idealnie przezroczysta struktura. Większość właścicieli samochodów decyduje się na wykorzystanie folii na przednim zderzaku, masce, lusterkach bocznych i innych elementach przedniej części auta, w które z największą siłą uderzają kamienie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nią całą karoserię. Materiał ten jest praktycznie niewidoczny – nie trzeba obawiać się o zmianę koloru lakieru. Folia ochronna na maskę samochodu w rzeczywistości może pomóc w zachowaniu salonowego połysku karoserii pojazdu. Dlatego tak często polecana jest właścicielom nowych aut, ale doskonale sprawdza się również w przypadku starszych modeli. Można nałożyć ją na dowolnym etapie użytkowania samochodu.
Maksymalnie skuteczne zabezpieczenie maski, czyli zalety folii ochronnej
Folia na maskę samochodu powinna zostać nałożona przez doświadczonych profesjonalistów. Dzięki temu przez długi czas zagwarantuje nam doskonałe efekty wizualne. Materiał ten to przede wszystkim najskuteczniejsza ochrona maski przed kamieniami oraz wszelkiego rodzaju odłamkami, które uderzają w karoserię. Zabezpiecza lakier również przed zarysowaniami, które wynikają z opierania się o przód samochodu lub ocierania się o gałęzie np. na parkingach. Folia ochronna wyróżnia się także niesamowitymi właściwościami samonaprawy – jeśli zostanie porysowana, można zniwelować uszkodzenia poprzez polerowanie. Nie bez znaczenia jest długowieczność tego materiału – najlepsze, poprawnie nałożone produkty chronią pojazd nawet przez 10 lat.
Folia ochronna na maskę samochodu to skuteczny sposób ochrony lakieru pojazdu. Może pomóc bardzo długo utrzymać doskonały wygląd karoserii, jednocześnie zapobiegając korozji. Jej zaletą jest także krótki czas aplikacji – doświadczony specjalista nałoży folię na wybrane elementy karoserii w kilka godzin. Auto będzie do odebrania nawet tego samego dnia. Jeśli więc potrzebne Ci efektywne zabezpieczenie maski przed zarysowaniem, wybierz ofertę ArtGrafcars i ciesz się niezwykle estetycznym wyglądem swojego samochodu.