Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – co robić?

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – co robić?

Nieprzyjemne zapachy dobiegające z kratek nawiewu to znak, że czas na konserwację układu chłodzenia. Czyszczenie i odgrzybienie klimatyzacji samochodowej możesz próbować wykonać zarówno we własnym zakresie, jak i oddając auto do wyspecjalizowanego warsztatu. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się pleśni i grzybów z kanałów wentylacyjnych, sprawdź, kiedy trzeba odgrzybić układ i poznaj najskuteczniejsze metody dezynfekcji wraz z orientacyjnymi cenami usług.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego jest takie ważne?

Trudno obecnie wyobrazić sobie pojazd, który w podstawowym pakiecie wyposażenia nie posiadałby układu chłodzącego wnętrze kabiny. Latem korzystanie z klimatyzacji w samochodzie stało się czymś tak powszechnym, że większość z nas nie wyobraża sobie auta bez sprawnie działającego systemu chłodzenia. Warto jednak mieć świadomość, że tylko regularne odgrzybianie oraz skuteczna dezynfekcja pozwolą cieszyć się przyjemnym, chłodnym powietrzem płynącym z kratek wentylacyjnych.

Drobnoustroje, takie jak grzyby, pleśnie oraz różnego rodzaju bakterie, to organizmy o niezwykle wysokiej odporności, a wilgoć generowana przez klimatyzację samochodową stanowi dla nich idealne warunki bytowe. Wyłącznie profesjonalne czyszczenie połączone z regularnie dokonywanym odgrzybianiem, pozwolą uwolnić wnętrze auta od niechcianych gości, zapewniając bezpieczne i komfortowe podróżowanie.

Jak odgrzybić klimatyzację w aucie – 3 popularne sposoby

Dochodzimy już do zasadniczej kwestii, a mianowicie tego, jak odgrzybić klimatyzacje w aucie domowymi lub profesjonalnymi metodami. Do najpopularniejszych sposobów na likwidację pleśni i grzybów należą:

• metoda piankowa – polega na rozpyleniu środka do czyszczenia w kanałach wentylacyjnych. Cena takiego preparatu to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, a odgrzybić klimę tą metodą możesz samodzielnie,
• ozonowanie – jedna z najskuteczniejszych metod neutralizowania patogenów, wykorzystująca silne biobójcze właściwości ozonu (O3). Wykonuje się ją w profesjonalnym warsztacie wyposażonym w ozonator samochodowy,
czyszczenie klimatyzacji metodą chemiczną – w tym przypadku niezbędne jest zastosowanie specjalnego czynnika bakteriobójczego do kratek nawiewu w aucie. Metoda ta skutecznie dezynfekuje wszystkie zakamarki, przywracając uczucie świeżości i neutralizując patogeny.

Jak często wykonywać odgrzybianie klimatyzacji?

Wiedząc już, dlaczego odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest takie istotne i jak je wykonać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o częstotliwość dokonywania takiego zabiegu. Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że nabywając auto z drugiej ręki, najlepiej natychmiast po zakupie odgrzybić układ chłodzenia. Warto zrobić to dla własnego bezpieczeństwa, gdyż jako nowy właściciel, nie masz pewności, kiedy ostatnio klima została zdezynfekowana. W toku użytkowania pojazdu rekomendujemy natomiast wykonywanie kompleksowego czyszczenia nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Ceny odgrzybiania klimatyzacji

Nie bez znaczenia jest także pora roku, w której dokonuje się dezynfekcji. Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej wykonać wiosną, z uwagi na niską wilgotność powietrza w tym okresie. W takich warunkach neutralizacja drobnoustrojów zamieszkujących kanały wentylacyjne w aucie przyniesie najtrwalszy efekt. Czyszczenie klimy latem lub jesienią, gdy powietrze jest bardzo wilgotne, może znacznie przyspieszyć ponowne zainfekowanie systemu przez mikroorganizmy. Biorąc pod uwagę fakt, że cena za odgrzybianie klimatyzacji samochodowej wynosi ok. 100-150 zł, warto regularnie korzystać z usług fachowców, nie dopuszczając do poważniejszych infekcji i awarii.

Autor: Karol
Data publikacji: 28 sierpnia 2023